Ana sayfa \ Kokteyl \ Limon ve Acı Kırmızıbiber
Limon ve Acı Kırmızıbiber

Limon gençleştirici etkisi için asırlardan beri kullanılmaktadır. Hindistan, Mianmar (Birma) ve Güney Çin’den gelen limon büyük İskender tarafından Yunanistan’a getirilmiş olup eski zamanlarda pahalıya mal olan lüks gıda olmuş. Roma İmparatorluğunun dağılmasından sonra limon Avrupa’da ortadan tamamen kaybolup XIII. asırda Haçlılarca Filistin’de yeniden keşfedilmiştir.

XV. asırda limon Avrupa mutfağında ana ekşi baharat olarak kullanılmıştır. XIII. asırda ise C vitamininin keşfedilmesinden uzun zaman önce Batı’da limonun şifalı özellikleri iyice bilinmiştir. O zaman Büyük Britanya filosu savaş kurbanı düşen çoğu insanını skorbüt hastalığı nedeniyle kaybetmiş. Filo komutanlığı, denizcilerin 200 gramlık günlük rom payına limon suyu eklemeye başlayınca ölüm oranında hemen düşüş izlenmiştir.

Limon yağlar metabolizmasını hızlandırır. Limon, geleneksel reçetelerde toksinlerin insan vücudundan arındırılması ve karaciğer şifası olarak sık sık kullanılır.

Limon suyu insan vücuduna C vitamini ve potasyum sağlar, mukus salgısı ve atık maddelerinin dışarıya atılmasına yardımda bulunur, gençleştirici içeceğe inanılmaz, derin ve tatmin edici lezzet kazandırır.

Gençleştirme içeceğimize canlılık kazandıran acı kırmızıbiber, metabolizma süreçlerini ve mukus salgısının dışarıya atılmasını hızlandırır. Biber sisteme ek sıcaklık kazandırır, kan dolaşımını iyileştirir, kanın insan vücudunun elverişli arınması aynı derecede, önemli olan daha uzakta bulunan bölgelerine ulaşmasını kolaylaştırır.